SRC Belgeleri

 

Src Belgeleri sınavları geçtiğimiz yılda 5 tane yapılmıştı fakat 2019 sınav takviminde kursların çok sayıda sınav yaptığını söylemek mümkün olmaktadır. Her kursun sınıflarına göre yaptığı sınav tarihleri farklı olup 2019 sınav sonuçları yaklaşık 10 gün içinde açıklandığını söylemek mümkün olmaktadır.

Src Belgeleri almak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetki verdiği kurumlardan birine başvurularak alınmaktadır. Belgeyi almak adına girilecek eğitimlerin mutlaka tamamlanarak belge verilmektedir. Bu eğitimler genellikle haftada 2 saat şeklinde verilmektedir ve yaklaşık 3 haftada tamamlandığını söylemek mümkün olmaktadır. Eğitimlerini alan sürücüler sınava girdikten ve başarılı olduktan sonra belgelerini alarak uygunluk verilmektedir.Src Belgeleri vermeye yetkili kurumlara kayıt yaptırarak SRC belgesi alımını belirli kriterlerin sonucunda rahatlıkla yapabilirsiniz.

  Src Belgeleri Uluslararası taşımacılık yapan şoförlerin yeterliliklerini gösteren belge olduğunu söyleyebiliriz. Şoförler bu belgeyi almak için 32 saat süren bir eğitimden geçerek bu belgesi almaya hak kazanmaktadırlar.Bu tarz araçları kullanan sürücülerde Src Belgeleri adı altında, Sürücü belgesi haricinde mesleki yeterlilik belgesi ve psikoteknik raporu olmak zorundadır.Saydığımız belgelerden birinin eksik olması halinde sürücülere cezai işlem uygulandığını söylemek gerekir.

Src Belgeleri kanunen Karayolu Taşıma Kanunu’na göre karayolu taşımacılığında yük ve yolcu taşıyan araç sahiplerinin almakla yükümlü oldukları mesleki yeterlilik belgesi olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yük haricinde yolcu ve kargo ve yolcu taşıyan araçlar ticari araç olarak ifade edildiğini söyleyebiliriz.

  Src Belgeleri görsel ya da video şeklinde oluşmakla birlikte 3 soruluk uygulama sınavında 2.5 soruluk uygulama sınavında ise 3 soruya doğru yanıt vermek, sınavdan geçmek için yeterli olabileceğini söyleyebiliriz.Src Belgeleri sınavında başarılı olmak için en az 28 soruya doğru yanıt verilmesini gerektiğini söylemek gerekir. Yanlış sorular doğru soruları etkilememekle birlikte teorik sınavda başarılı olan sürücüler her sorunun yaklaşık 60 saniye sürdüğü uygulama sınavına girdiklerini belirtmek gerekir.

Src Belgeleri sınavı teorik ve uygulama sınavlarından oluşturularak gerçekleştirilmektedir. Çoktan seçmeli teorik sınav 1 saat sürecek olup sınav soruları eski sistemden çok aksine 40 adetten oluştuğunu söyleyebiliriz. Her sorunun değeri 2.5 puan olup, sınavlar her kurs için farklı saatlerde olabilir ancak genellikle saat 10:00 olarak düzenlendiğini söyleyebiliriz.

Aydın Sarı Src Kursu - Aydın Sarı Psikoteknik Merkezi
Şirinevler Meydanı Meriç sk. Halis Ahmet İş Merkezi no:6 Şirinevler-Bahçelievler İSTANBUL

Telefonlar

4443021 - 0551731232

Bize Ulaşın